נחלה חקלאית במושב

נחלה חקלאית במושב

לרכישת נחלה חקלאית במושב יתרון עצום בשל היקף השטחים העצום שהנחלה כוללת, במאמר שלפנינו נסקור מהי נחלה חקלאית ומה עלינו לדעת טרם רכישת נחלה.

לרכישת נחלה חקלאית במושב יתרון עצום בשל היקף השטחים העצום שהנחלה כוללת, במאמר שלפנינו נסקור מהי נחלה חקלאית ומה עלינו לדעת טרם רכישת נחלה.

מהי נחלה חקלאית

בהתאם להחלטה מס' 9 של רשות מקרקעי ישראל "נחלה היא קרקע חקלאית שהוחכרה לחוכר לתקופה ארוכה לצורך פרנסתו ומגוריו והמהווה יחידה משקית חקלאית אחת".

גודל נחלה ממוצעת במרכז הארץ נע בגבולות של 30 דונם, גודל נחלה בפריפריה נע בין 60 – 120 דונם.

הנחלה מורכבת מכמה חלקות

חלקה א'

שטח רצוף של קרקע בשטח של מספר דונמים הכולל: חלקת מגורים (בדרך כלל בשטח של 2.5-3 דונם) עליה ניתן להקים בדרך כלל 3 יח"ד ושטח חקלאי. בחלק מהמושבים ניתן להקים בחלקת המגורים גם מבנים לפעילות לא חקלאית (פל"ח), צימרים, מבנים למגורי פועלים ועוד.

חלקה ב'

שטח נפרד המיועד לעבוד חקלאי של המחזיק בנחלה.

חלקה ג'

מיועדת לעבוד חקלאי ומהווה חלק יחסי ברכוש המשותף של היישוב בו ממוקמת הנחלה.

מה עלינו לדעת טרם רכישת נחלה

מצב משפטי

יש לקבל חוזה רכישה ואישור זכויות עדכני מרשות מקרקעי ישראל בו רשומים בעלי הזכויות בנחלה ומצב המשפטי העדכני של הנחלה.

שטח הנחלה

יש לקבל אישור על הרכב נחלה מאגודת המושב במפרט את הרכב השטחים בנחלה.

חלקת המגורים

יש לבדוק את המצב התכנוני החל על הנחלה (תב"ע), מהו השטח המסומן בתב"ע כחלקת מגורים ומהם זכויות הבניה בחלקת המגורים (ישנם מושבים בהם זכויות בניה בחלקת המגורים בהיקף של כ- 700-800 מ"ר וישנם מושבים בהם זכויות בניה בחלקת המגורים בהיקף של 350-400 מ"ר).

חריגות בניה

יש לבדוק היטב את היתרי הבניה בתיק הבניין ואת תיק הנחלה ברמ"י (רשות מקרקעי ישראל) ולוודא כי הבניה תואמת את היתרי הבניה, לחריגות בניה השפעה רבה על שווי הנחלה.

שימושים חורגים

יש לעיין בתיק הנחלה ברמ"י (רשות מקרקעי ישראל) ולוודא כי כלל השימושים בנחלה תואמים את תיק הנחלה ברמ"י, שימושים חורגים (הסבת מבנים חקלאיים לשימוש מגורים או מסחרי וכדו') מחייב בתשלום קנסות העלולים להגיע לסכומים גבוהים מאוד.

תשלומים לרשויות

מוכרים רבים דורשים כי עסקת רכישת הנחלה תתבצע כ"עסקת נטו" בה הרוכש נוטל על עצמו את כל המיסים והתשלומים הכרוכים במכירת הנחלה, במרבית המקרים תשלומים אלו מסתכמים בכמה מיליונים ויש לבדוק היטב מהם גובה התשלומים.
ככלל התשלומים הכרוכים במכירת נחלה הם: דמי רכישה (ראה מאמר נפרד המבאר את המושג דמי רכישה בנחלה) ודמי הסכמה לרמ"י, היטלי השבחה (ראה מאמר נפרד בעניין היטל השבחה) לרשות המקומית ומס שבח לרשות המיסים.

מפאת מורכבות עסקת רכישת נחלה וכפי שפורט לעיל, טרם ביצוע העסקה יש לפנות לשמאי מקרקעין המתמחה בתחום הנחלות במושבים, בהתנהלות מול רשות מקרקעי ישראל, בהיטלי השבחה ועוד.

תגובה אחת
 1. ברוך קינן הגב

  יש לי נחלה בכפר חיים שאני מעונין למכור . הרכב הנחלה כולל 20 דונם חקלאי +בית על חלקה א
  בעבר השטח החקלאי היה מורכב ממספר שטחים קטנים כל שטח במקום אחר בנחלה
  על מנת להקל על עיבוד השטחים בוצע במסגרת האגודה בוצעה בהסכמה החלפת שטחים כללית
  במושב שעוד רבים היו כמצבי וריכזו לבל אחד שטח אחד זהה בגודלו לשטח ששייך לו .
  עו"ד רוצה להחזיר את המצב לקדמותו שיגרום לסיבוך בלתי רגיל שכן כל אחד כבר נטע עצים ומגדל
  גידולים שונים והשקיע בתשתית השקייה מהפכה שאינני יודע איך לצאת ממנה האם זכותו של רמ"י
  למנוע את המכירה הרי במילא השטחים הם בבעלות מקרקעי ישראל
  האם הוון הנחלה יפתור את הבעיה ?
  גוואלד !!! תודה

השארת תגובה

מאמרים שיכולים לעניין אותך

תחומי פעילות

למה חייב שמאות טרום רכישה

למה חייב שמאות טרום רכישה? רוכש בית, דירה או כל זכות אחרת במקרקעין אתה חייב בדיקה של שמאי מקרקעין מוסמך ומנוסה – במהלך עבודתנו אנו נתקלים לא פעם במקרים בהם נרכש נכס מקרקעין בלא בדיקת מומחה ולאחר מכן מתגלים פגמים משמעותיים העשויים להוריד לטמיון מאות אלפי שקלים, להלן מספר קטן של דוגמאות מהתקופה האחרונה:

למאמר המלא »
תחומי פעילות

"מוקשים" בעסקאות נדל"ן

במהלך עבודתנו אנו נתקלים לא פעם במקרים בהם נרכש נכס מקרקעין בלא בדיקת מומחה ולאחר מכן מתגלים פגמים משמעותיים העשויים להוריד לטמיון מאות אלפי שקלים,

למאמר המלא »
גלילה לראש העמוד