איך עושים רישום בטאבו

בישראל מתנהל מרשם מקרקעין (טאבו) שבו נרשמת הבעלות על כל נכס מקרקעין, על רישום הבעלות בנכסי מקרקעין מופקד האגף לרישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים.

בישראל מתנהל מרשם מקרקעין (טאבו) שבו נרשמת הבעלות על כל נכס מקרקעין, על רישום הבעלות בנכסי מקרקעין מופקד האגף לרישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים.

לכל נכס מקרקעין מזוהה באמצעות מספר גוש ומספר חלקה, מספור הגושים והחלקות מתבצע באמצעות המרכז למיפוי ישראל (מפ"י).

רישום המקרקעין מתבצע ב-3 פנקסים

  1. פנקס הזכויות בו רשומות הזכויות במקרקעין מוסדרים.
  2. פנקס השטרות בו רשומות הזכויות במקרקעין לא מוסדרים.
  3. פנקס הבתים המשותפים בו רשומות הזכויות בנכסים שנרשמו כבתים משותפים.
  4. נסח טאבו – העתק רישום
  5. נסח טאבו הוא העתק מהרישום באגף רישום והסדר מקרקעין בו ניתן לראות בבעלות מי מצוי הנכס, האם המקרקעין מוסדרים, האם הנכס רשום כבית משותף, האם קיימים עיקולים, שיעבודים, האם הנכס ממושכן ועוד.

דירה שאינה רשומה בטאבו

בישראל קיימים בנייני מגורים רבים (וכן בנייני משרדים ומבני חנויות וכדו') שאינם רשומים כבית משותף, בדרך כלל מדובר במקרים בהם החברה שהקימה את הבניין טרם סיימה את רישום רוכשי הדירות בטאבו, במקרים כאלו הקרקע רשומה מטאבו על שם החברה הקבלנית ורישום זכויות הרוכשים מתבצע בפנקסי החברה הקבלנית או מי מטעמה.

באופן כללי המצב המשפטי של נכסים שכאלו מורכב ביותר, רכישת נכס שכזה מורכבת הרבה יותר ואף מומלץ להימנע מרכישת נכסים שכאלו.

במקרה של רכישת נכס מסוג זה יש להקפיד על הדברים הבאים

  1. יש לדרוש נסח טאבו עדכני של החלקה עליה ממוקם הבניין על מנת לבדוק את רישום הקרקע בטאבו.
  2. אם הקרקע רשומה בטאבו בבעלות החברה הקבלנית יש לדרוש אישור זכויות עדכני מאת החברה הקבלנית (או בא כוחה באמצעות יפוי כח בתוקף) על מנת לבדוק בבעלות מי הנכס והאם ישנם עיקולים, שעבודים, משכונים וכדו'.
  3. אם הקרקע רשומה בטאבו בבעלות מדינת ישראל, רשות הפיתוח, קק"ל או גוף אחר של המדינה ורשום כי לחברה הקבלנית זכות חכירה בנכס, יש לבדוק כי החכירה מהוונת וכי היא בתוקף בונוסף על אישור הזכויות מהחברה הקבלנית שי לדרוש גם אישור זכויות מרשות מקרקעי ישראל.
  4. בכל מקרה יש לדרוש תשריט מקורי חתום על ידי החברה הקבלנית שבו מסומן הנכס הנרכש, גבולותיו, הצמדות באם קיימות ומיקום הבניין.
השארת תגובה

מאמרים שיכולים לעניין אותך

מס שבח בפרויקט תמ"א 38

בבניין מגורינו מתבצע פרויקט תמ"א 38, האם ייתכן שנחויב במס שבח? ההתקשרות בין בעלי הדירות בבניין ליזם המעוניין לבצע בבניין פרויקט במסגרת תמ"א 38 הינה

למאמר המלא »

בעלות במשותף

במקרה של מספר נכסים המצויים על אותה חלקה יש להסדיר את הבעלות באמצעות רישום בית משותף או באמצעות הסכם שיתוף
ללא הסדרת הבעלות כאמור אזי הבעלות של כלל בעלי הנכסים שעל החלקה היא משותפת על כל החלקה, משמעות הדבר היא כי לכל בעלי הנכסים בחלקה זכות משותפת בכל נכס בחלקה דבר היוצר קשיים במכירה, משכון (נטילת הלוואת משכנתא מהבנק) ועוד.

למאמר המלא »

רכישת קרקע חקלאית

רבים רואים ברכישת קרקע חקלאית כאפיק השקעה לטווח ארוך, מתוך ציפייה כי בעתיד ישונה ייעוד הקרקע מייעוד חקלאי לייעוד מגורים או מסחרי. מעבר לעובדה כי

למאמר המלא »
גלילה לראש העמוד